רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

תחום רפואת השיניים הינו אחד מתחומי הרפואה אשר מוגשות בו תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. מטופלים רבים מגיעם לרופא השיניים כשהם כלל לא מבינים אילו טיפולים מבוצעים בהם והם אינם מבינים את כלל המונחים המקצועיים המיוחסים לתחום. לפיכך לעיתים מתברר למטופלים רק בדיעבד כי רופא השיניים ביצע טיפול שיניים כושל שגרם להם נזקים בדרגות חומרה שונות. טיפול שיניים, בדומה לכל טיפול רפואי אחר, מחייב את הרופא לספק למטופל את כל המידע אודות מהות הטיפול, סיכוניו וסיכויי הצלחתו. כמו כן, הוא צריך להסביר לו על קיומם של טיפולים חלופיים אחרים ולקבל את הסכמתו של המטופל מדעת. למרבה הצער, רופאי שיניים רבים מתרשלים בתפקידם ויוצרים נזקים חמורים בפיהם ובכיסם של מטופליהם.

תביעות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

תביעות נפוצות לרשלנות רפואית בטיפולי שיניים מוגשות בעקבות תכנון לקוי של שיקום הפה, ביצוע לקוי של שתלים ,פגיעות בעצבי הלסת ושרירי הפנים, כשלון בפעולות כירורגיות שונות, עקירת שיני בינה כלואות, פגיעות עצביות, טיפולי שורש לקויים ועוד. חשוב להבין כי בדומה לכל טיפול רפואי, גם בטיפולי שיניים קיים תנאי בסיסי ראשוני והכרחי למתן הטיפול והוא הסכמת המטופל.

על פי החוק לא די בהסכמתו של המטופל לטיפול אלא שיש צורך בקבלת הסכמה מדעת של המטופל, כלומר הסכמה הניתנת בעקבות קבלת מידע רפואי מלא ומדוייק לקראת הטיפול. מידע זה צריך לכלול את האבחנה של מצב הפה של המטופל, את הטיפול הדרוש למצבו, את תיאור מהותו של הטיפול, את ההליך הטיפולי ואת התועלת המצופה ממנו. בנוסף לזאת על המטפל לפרט את סיכויי ההצלחה של הטיפול, הסיכונים הכרוכים בטיפול, וכן את הסיכויים והסיכונים של טיפולים חלופיים. במקרים בהם רופא השינים לא סיפק למטופל את מכלול המידע בעניינו או שכשל בביצוע הטיפול, רשאי המטופל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים ולקבל בגינה פיצוי הולם.

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

הכוונה וייעוץ מקצועי של עורך דין

אם קיים חשש לרשלנות רפואית בטיפולי שיניים שגרמה לנזק מומלץ מאד לפנות בהקדם לעורך דין מקצועי, בקי ומנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. עורך הדין צריך לקבל מרופא השיניים את התיק הרפואי של המטופל הכולל גם את צילומי הרנטגן שמהווים מרכיב עיקרי בתיעוד. עם התיק שברשותו עורך הדין יפנה את התובע לבדיקה של רופא שיניים מומחה בתחום הטיפול הנדרש שיוכל לבחון אם הטיפול שקיבל ולקבוע אם בוצע באופן סביר ותקין.

אם אכן יוכח כי רופא השינים התרשל בעבודתו וכי הוא לא ביצע בדיקה קלינית או צילומי רנטגן, לא ערך תכנית טיפול מסודרת, לא ביצע טיפולי ייתר ולא קיבל את הסכמת המטופל מדעת אזי המומחה יעניק ללקוח את חוות דעתו הרפואית והמוסמכת שעל בסיסה יוגש לאחר מכן כתב התביעה לבית משפט. חשוב לדעת כי בהגשת תביעות מסוג זה מומלץ לפנות לעורך דין בעל מומחיות בתחום ולהצטייד בכל הרישום הרפואי הנוגע לטיפול כגון: צילומי רנטגן, קבלות ועוד.

לסיכום

התחום הרפואי בו נודע המספר הגדול ביותר של תביעות בגין רשלנות רפואית הוא תחום רפואת השיניים. התביעות מוגשות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים בזמן שרופא השיניים התרשל בעבודתו ולא ביצע את הטיפול כראוי.

[ois skin="skin3"]