רשלנות רפואית בהריון

בשנים האחרונות נערמות על שולחנות בתי המשפט בישראל תביעות רבות המוגשות כנגד רופאים וכנגד מוסדות רפואיים בגין רשלנות רפואית בהריון.

ניהול לא תקין של מהלך ההריון, קרי רשלנות רפואית בעת הריון, עשוייה לגרום לנזקים חמורים ביותר, ולפיכך הרופאים המבצעים את מעקב ההיריון נדרשים להקפיד הקפדה רבה על הפנייתה של האישה ההרה לביצוע כל הבדיקות הדרושות, וכן על קיום אבחון ופענוח נכון של תוצאות הבדיקות. במידת הצורך הגורמים הרפואיים נדרשים להפנות את האישה לביצוע בדיקות נוספות או לגורמים רפואיים אחרים כמו לדוגמא למרפאה להיריון בסיכון גבוה.

סוגי התביעות הקיימות בתחום

ניתן לחלק את התביעות  של רשלנות רפואית בהריון לשתי קבוצות עיקריות:

  • תביעות העוסקות ברשלנות רפואית בעת מעקב ההריון, אשר הביאו לחוסר אבחון של בעיה אימהית או בעיה עוברית, בה ניתן היה לטפל.

ההנחה בבסיס תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מסוג זה היא שאילו הבעיה הרפואית היתה מאובחנת במועד, היה אפשר לפעול באופן אחר שיביא ללידה של תינוק בריא.

  • תביעות הנוגעות לבדיקות שבוצעו באופן בלתי הולם או רשלני, או שלא בוצעו כלל במהלך ההריון וכתוצאה מכך הביאו לאי אבחנה של מום עוברי.

מדובר, לדוגמא במקרים בהם בוצעו בדיקות שונות, כמו סקירות מערכות או בדיקות גנטיות באופו לקוי, או שלא בוצעו כלל. בבסיסן של תביעות מסוג זה עומדת ההנחה כי לולא הרשלנות הרפואית, ניתן היה לאבחן את המום העוברי כבר במהלך ההריון, ובמידת הצורך, לקבל את ההחלטה על הפסקת ההריון במועד.רשלנות רפואית בהריון

מה עושים? פונים לסיוע משפטי

חשוב לדעת כי בתביעות בגין רשלנות רפואית בהיריון נודעת חשיבות רבה לרישום הרפואי ולתיעוד כל פעולות הרופאים במהלך הבדיקות השונות ובעת ביקורי האישה ההרה במוסדות הרפואיים. כדי לברר אם קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בזמן הריון וכדי לקבל ייעוץ משפטי מיטבי מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי שמתמחה בתחום, שבקיא בכל הליכי המשפט ובעל נסיון רב בייצוג תביעות מסוג זה.

לצורך הטיפול בתביעות אלה, עורכי הדין המתמחים בתחום נדרשים להסתייע בחוות דעתם המקצועית של מומחים רפואיים בתחום, ועל כן מומלץ לברר אם עורך הדין שנבחר לליווי המשפטי בעניינכם, מקיים קשרים יציבים ושוטפים עם גורמים רפואיים מוסמכים בין היתר מתחום המיילדות והגניקולוגיה.

דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית בהריון

תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מוגשות בעקבות סיבות רבות ומגוונות. כך לדוגמא, תביעות רבות מסוג זה מוגשות בעקבות אי לקיחת אנמנזה נכונה בעת ההריון כמו גיל האישה, היסטוריה של הפלות, סיבוכים בהריונות קודמים או מחלות רקע שעלולות להשפיע על מהלך ההיריון ועל תקינותו. העדר רישום תקין של ההיסטוריה הרפואית של האישה ההרה עשוי להביא לכדי הריון בסיכון גבוה ואף לכדי התפתחות מומים בעובר.

לסיכום

ההיריון הוא לרוב אחד המצבים המאושרים ביותר בחייה של האישה, אך עם זאת הוא טומן בחובו סכנות רבות לאישה ולעובר ולכן יש להתייחס אליו ברצינות רבה. חשוב לפנות לקבלת מעקב רפואי קפדני ולעדכן את הרופא בכל האירועים הרפואיים שקדמו להריון הנוכחי. למרבה הצער, במקרים רבים לא ניתן להמנע מרשלנות רפואית בעת ההריון, רשלנות שעשוייה לגרום נזקים ברמות שונות לאם או לעוברה. תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון נועדו בדיוק עבור מקרים מסוג זה ומטרתן לפצות את האם על הנזק שנגרם לה בעקבות רשלנות רפואית של הרופא או של המוסד הרפואי. בכל מקרה, אם עולה הצורך להגיש תביעה מסוג זה, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ וליווי משפטי של עורך דין מקצועי בעל נסיון בתחום.

למידע נוסף – קיראו על רשלנות רפואית בלידה.

[ois skin="skin3"]