רשלנות רפואית באבחון

אבחנה רפואית מבוצעת בעיקר על סמך תיאור הסימפטומים של המטופל. פעמים רבות האבחנה המבוצעת על ידי הרופא אינה נכונה ובעקבותה ניתן טיפול רפואי שגוי שעשוי להחמיר את המחלה ממנה סובל המטופל או לגרור כשלים חמורים אחרים. סיבות רבות ושונות מובילות לטעויות באבחון הרפואי, ולאחריו גם להגשת תביעות של רשלנות רפואית באבחון. לעיתים, האבחון שנעשה על בסיס תיאור הסימפטומים של המטופל, עשוי להוביל את הרופא למסקנה מוטעית שאינה מייצגת נכונה את המצב הרפואי של החולה. כך לדוגמא תלונות על כאבים בבטן העליונה יכולות להיות מאובחנות בשגגה על ידי הרופא ככיב עיקולי, בעוד שמקור הכאבים נובע למעשה מבעיות במעי הגס. במקרים אחרים, אבחון רפואי שגוי נובע מהסתמכות על ממצאים רפואיים שגויים או מקושי אדמיניסטרטיבי אחר.

תביעות לרשלנות רפואית באבחון

מטופל שחווה רשלנות רפואית באבחון עלול לסבול מנזקים רפואיים שונים ולכן תביעות של רשלנות רפואית באבחון הן תביעות נפוצות בתחום המשפט. בכל מקרה בו מתעורר ספק בדבר איכות האבחון או הטיפול הרפואי, חשוב לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין מתמחה בתחום רשלנות רפואית, שיוכל לבחון את פרטי המקרה ולחוות את דעתו אם יש עילה לתביעה על בסיס רשלנות רפואית באבחון. למרבה הצער, טעויות באבחון הן שכיחות עד מאד ולא פעם מתעוררת השאלה באילו מקרים נדרש בית המשפט להטיל אחריות על הרופא בגין אבחון מוטעה שבוצע על ידו.

רשלנות רפואית באבחון

דוגמא מהחיים של תביעת רשלנות רפואית באבחון

פסק דין שעסק בשאלה זו הכריע את הכף כנגד קופת החולים ובית החולים. במסגרת התביעה, התובע דרש פיצוי בגין רשלנות רפואית באבחון של גידול בראשו וכן בשל האיחור באבחון הרפואי על צמיחתו של הגידול מחדש. על פי הדיווח התובע התלונן פעמים רבות בפני רופאי קופת החולים הנתבעת, על חולשה ועל כאבים בראשו וכן על הידרדרות השמיעה באוזנו ועל סחרחורות.

על פי כתב התביעה, הרופא בתחילה הורה למטופל ליטול כדורי אקמול ולאחר שהתסמינים נמשכו הוא אובחן על ידו כסובל בסינוסיטיס. לאחר שנשללה על ידי רופא אחר האפשרות כי התובע סובל מסינוסיטיס, הוא הופנה לביצוע סי.טי בבית החולים. ממצאי הצילום העידו כי קיים גידול בראשו ובהמשך בוצע הניתוח להסרת הגידול. הניתוח בוצע רק לאחר שש שנים ממועד התלונה הראשונה על הכאבים, ולאחריו סבל התובע גם מפגיעה בשמיעה ומשיתוק של עצב בפנים.

חוות הדעת שהגיש התובע הראתה כי ניתן היה לאבחן את הגידול במועד מוקדם יותר ואף כי היה ניתן לבצע את הניתוח מבלי לגרום לו לפגיעה בעצבים ובשמיעתו. טענות הנתבעות מצידן, התבססו על תאונת דרכים שעבר התובע, כאשר הן ניסו לייחס את כאבי הראש וליקויי השמיעה באוזן שמאל לאותה תאונה. לאחר שבחן בית המשפט את הראיות במקרה דנן הוא קבע כי אכן התקיימה רשלנות רפואית בכל הנוגע למועד שקדם לניתוח ובנוגע למעקב שבוצע בו על ידי הנתבעות. לאחר בחינת הנזק בכתב תביעת רשלנות רפואית באבחון, בית המשפט קבע את הפיצוי על סך של מילוני שקלים, בגין נזקי הכאב בהן סבל עד שאותר הגידול בראשו.

לסיכום

לאור האמור לעיל, בכל מקרה בו קיים ספק בדבר איכות הטיפול הרפואי הניתן, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין מקצועי שמתמחה בתחום רשלנות רפואית. עורך הדין יבחן את פרטי המקרה ויחווה את דעתו באם קיימת עילה לתביעה כנגד המוסדות או הגורמים הרפואיים, על בסיס רשלנות רפואית באבחון.

[ois skin="skin3"]